Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014

Μπάσκετ: Νίκες για Πανιώνιο, Κηφισιά και Ρέθυμνο

Α1 μπάσκετ: Νίκες για Πανιώνιο, Κηφισιά και Ρέθυμνο

Δεύτερη νίκη για τον Πανιώνιο στην Α1 μπάσκετ, καθώς επικράτησε στη Νέα Σμύρνη του Αρη με 71-65, για την 8η αγωνιστική. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί των Τρικάλων πέτυχε η Κηφισιά (96-89), ενώ το Ρέθυμνο νίκησε  στην έδρα του τον Απόλλωνα Πάτρας 88-81.

Πανιώνιος-Αρης 71-65

Δεύτερη νίκη για την ομάδα της Νέας Σμύρνης που φαίνεται ότι αρχίζει να βρίσκει ρυθμό, με τον Βαγγέλη Αλεξανδρή στον πάγκο. Για τον Αρη ήταν η τρίτη ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 37-31, 59-47, 71-65.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος 2, Πετρόπουλος, Βεργίνης 7(1), Κουκουλάς, Σπυρόπουλος, Στρναντ 12(3), Σταμάτης, Γουντς 8, Κόλμαν 4, Κορόλεφ 10(1), Προύιτ 4 (1), Χάνκοκ 24(5)

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 8(2), Γκίκας 3(1), Ριντ 11(1), Τόμας 8(1), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 14(2), Νέιμικ 11, Μούρτος 5, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 1

Τρίκαλα-Νέα Κηφισιά 89-96

Πέμπτη νίκη για τους φιλοξενούμενους που έλεγχαν το παιχνίδι από την πρώτη περίοδο και είχαν κορυφαίο τον Μπάρλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-50, 56-72, 89-96

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Ινγκραμ 17 (2), Νικολόπουλος, Τρέισι 10(2), Μπόουι 13 (2), Τσούπκοβιτς 9(1), Πάνος 2, Σπανός 3, Ματαλόν 7(1), Κάντζι 8, Χόντζιτς 20 (8 ριμπάουντ)

ΑΕ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέμεκουν 2, Καυκής 2, Γιούιν 8, Λιακόπουλος 6, Μαυροειδής 17, Κακιούζης 9, Τσαλδάρης 15(2), Ντούβνιακ 13(2), Ντέιβις 10(3), Μπάρλος 25(2)

Ρέθυμνο-Απόλλων Πάτρας 88-81

Το Ρέθυμνο κατάφερε να «καθαρίσει» το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, ένα διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις δέκα πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-43, 68-71, 88-81

ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 8 (1), Σχίζας 4, Κουμπούρας 7 (1), Κάνσιλ 17 (1), Άλεν 13 (1), Καλαμπόκης, Φαγιέ 20 (1), Σίνης 4, Χείλαρης, Κράβιτς 15, Αλίχοντζιτς

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 19 (1), Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 4, Πεν 12, Φιτζπάτρικ 7 (1), Αντωνάκης, Μπατής 6 (2), Ελ Αμίν 27 (6), Μολφέτας 2, Νιφόρας, Γεωργαλής